Object structure
Title:

[Drewniany krzyż na Bukowej Górze] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[1941]

Description:

Fotografia przedstawia wysoki drewniany słup zakończony krzyżem (przechylony na lewą stronę) na tle lasu. Według właściciela zdjęcia przedstawia ono krzyż drewniany z 1813 r. na Bukowej Górze (w pobliżu Świętej Katarzyny) i jest to pamiątka po żołnierzu wojny napoleońskiej, który wracał spod Moskwy pieszo i tu w odległości jednego kilometra od swojej wsi Klonów zakończył życie. Zdjęcie wykonane przez właściciela fotografii 21 grudnia 1941 r. Krzyżem tym w czasie okupacji opiekowali się partyzanci z lasów świętokrzyskich. Na odwrocie zdjęcia inskrypcja: "Krzyż z 1813 r. na szczycie Bukowej Góry. 21. XII. 41." ; 21 grudnia 1941 r., Bukowa Góra (Góry Świętokrzyskie) ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; kultura materialna ; kultura duchowa ; sztuka ludowa ; rzeźba ; krzyż ; pamiątka ; religijność ludowa ; zwyczaje ludowe ; Bukowa Góra (Góry Świętokrzyskie, Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

IAiE PAN, no. call 98-1

Source:

IAiE PAN, nr inw. 98-1

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: