Object structure

Title:

[Portret rodzinny] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[1910]

Description:

Fotografia przedstawia grupę osób - dwie kobiety, trzech mężczyzn i kilkuletnia dziewczynka - pozujących do zdjęcia w atelier fotograficznym. Wszyscy odświętnie i elegancko ubrani: kobiety w mieszczańskich strojach z epoki (bluzkach ze stójką, długich spódnicach z wysokim stanem oraz ukwieconych kapeluszach), mężczyźni w surdutach, dziewczynka w jasnej sukience. Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono jej ojca, który z zawodu był rolnikiem, gdy został on zaproszony przez brata swojej żony (czyli szwagra) na uroczystości grunwaldzkie do Krakowa. Z tej okazji zabrał ze sobą siostrę swojej żony i najstarsza swoją córkę. Zapraszający wuj był mieszkańcem Krakowa i pracował jako komisarz Kontroli Skarbowej. Drugi wuj (stojący z ojcem właścicielki zdjęcia w drugim rzędzie) też przyjechał na uroczystości do Krakowa. Pracował jako poborca na wschodzie kraju w Kopyczyńcach ; 1910 r., Kraków ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; kultura materialna ; kultura społeczna ; portret ; rodzina ; kobieta ; mężczyzna ; dziecko ; dziewczynka ; czas wolny ; uroczystości ; więzi rodzinne ; odzież ; moda ; Kraków, woj. małopolskie (Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

IAiE PAN, no. call 146-1

Source:

IAiE PAN, nr inw. 146-1

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: