Object structure
Title:

[Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Białopolu] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[1929]

Description:

Fotografia przedstawia niski budynek drewniany z tablicą umieszczoną na wysokości dachu z napisem: "Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Białopolu". Przed bramą wjazdową do budynku znajduje się drewniany wóz strażacki z pompą i beczkowóz. Przy sprzęcie strażackim stoi trzech mężczyzn w mundurach strażackich i hełmach oraz trzech mężczyzn w cywilnym ubraniu, jeden z nich w okularach. Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono nowo wybudowaną w 1929 roku remizę strażacką we wsi Białopole w ówczesnym pow. Hrubieszów. Na uwagę zasługują „nowe” sprzęty p. pożarowe z których mieszkańcy wsi Białopole byli bardzo dumni. Remiza służyła do urządzania w niej różnych imprez okolicznościowych i wiejskich zabaw. Z osób obecnych na zdjęciu udało się zidentyfikować kilka: mężczyzna w okularach, to ojciec właścicielki zdjęcia (organizator i założyciel tej straży pożarnej - ochotniczej, składającej się z mieszkańców wsi). Po lewej stronie bez czapki stoi wójt ówczesnej gminy Białopole (...). Pozostałe osoby to mieszkańcy wsi - już jako umundurowani strażacy ; 1929 r., Białopole, woj. lubelskie ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

Ochotnicza Straż Pożarna ; etnografia ; kultura społeczna ; kultura materialna ; mężczyzna ; strażak ; straż pożarna ; organizacje społeczne ; sprzęt strażacki ; wóz strażacki ; beczkowóz ; budownictwo drewniane ; remiza ; więzi społeczne ; odzież ; mundur strażacki ; Białopole, pow. Chełm (Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Source:

IAiE PAN, nr inw. 197-2

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: