Object structure
Title:

[Młoda para i goście weselni] [Dokument ikonograficzny]

Creator:

[Foto "REKORD" wł. R.Dietz]

Date issued/created:

[1940]

Description:

Fotografia przedstawia kilkunastoosobowa grupę osób pozujących na tle drewnianych zabudowań gospodarczych. W pierwszym rzędzie, pośrodku, siedzą nowożeńcy, obok nich i za nimi zaproszeni goście. Panna młoda ubrana jest w białą sukienkę i wianek na głowie, w dłoniach trzyma bukiet kwiatów. Pan młody ubrany jest w ciemny garnitur, w którego klapę wpiętą ma kokardę. Podobne kokardy mają wpięte w klapy marynarek pozostali mężczyźni. Wśród pozujących do zdjęcia kilkoro dzieci. Według właściciela zdjęcia przedstawia ono siostrę mamy, Annę (...) i Franciszka (...) w dniu ślubu. Wśród osób obecnych na zdjęciu znajdują się: małżeństwo (...) z dwoma córkami z Jasienicy, małżeństwo (...) z córką Zofia i synami Erwinem i Ottonem, małżeństwo (...), (...) Joanna z córką Marią, (...) Karol, (...) Jan, Maria (...) z synem Tadeuszem, Franciszek i Ewa (...), (...) Zofia z synem Dominikiem. Zdjęcie wykonane zostało przez Zakład Fotograficzny „REKORD” w Bielsku, na tle zabudowań gospodarczych rodziny panny młodej we wsi Łazy ; 1940 r., Łazy, pow. bielski, Śląsk Cieszyński ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; kultura społeczna ; kultura materialna ; ślub ; nowożeńcy ; małżeństwo ; wesele ; zwyczaje weselne ; więzi rodzinne ; więzi społeczne ; odzież ; Łazy, pow. Zawiercie (Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Source:

IAiE PAN, nr inw. 214-1

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: