Object structure
Title:

[Goście weselni przed domem] [Dokument ikonograficzny]

Creator:

[Bogdanowicz, Mikołaj]

Description:

Fotografia przedstawia młodą parę oraz gości weselnych pozujących do zdjęcia na tle murowanego domu z drewnianym gankiem. Panna młoda siedzi w pierwszym rzędzie pośrodku i ubrana jest w białą, długą suknię i welon, w dłoni trzyma duży bukiet kwiatów. Pan młody siedzi obok niej i ubrany jest w ciemny garnitur i białą koszulę. Po obu stronach młodej pary siedzą starsze kobiety i księża z kilkorgiem dzieci a za nimi stoją goście w eleganckich strojach ; Według właściciela zdjęcia jego autorem był jego ojciec, inżynier budowy dróg i mostów (specjalizacja w dawnej C.K. Austrii), Mikołaj Bogdanowicz. W okresie pierwszej wojny światowej, jako mieszkaniec Galicji, był powołany do armii austriackiej. W armii tej był dowódcą trzech kampanii saperów, z których jedna była kampanią żydowską. Terenem jego działania był Wołyń i częściowo Podole, gdzie w czasie wielomiesięcznego „zatrzymania” się frontu budował rowy strzeleckie, drogi, mosty itp. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; małżeństwo ; rodzina ; więzi społeczne ; ślub ; zwyczaje ślubne ; obrzędy ślubne ; odzież ; moda

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Source:

IAiE PAN, nr inw. 233-17

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: